Sākot ar 1. janvāri, kad Latvijā stājas spēkā pirmie e-rēķinu regulējumi, uzņēmumiem ir svarīgi saprast, kā darbojas e-rēķini, lai nodrošinātu drošu un efektīvu e-rēķinu apmaiņu. Šeit ir viss, kas jums jāzina, lai sāktu.
Izveidojiet savu eAdrese adresi
Valsts iestādes e-rēķinus nosūta tikai uz uzņēmuma eAdrese. Turklāt dažas valsts iestādes var izmantot eAdrese arī e-rēķinu saņemšanai. Lai gan uzņēmumi var izvēlēties alternatīvus kanālus (piemēram, e-rēķinu operatorus) e-rēķinu apmaiņai, sākot no 2026. gada, daži uzņēmumi, īpaši mikrouzņēmumi, var izvēlēties eAdrese kā galveno kanālu e-rēķinu sūtīšanai un saņemšanai.
Lai jūsu uzņēmums varētu sūtīt un saņemt e-rēķinus ar visiem citiem uzņēmumiem un valsts iestādēm, ieskaitot eAdrese sistēmu, jums vispirms ir jāizveido eAdrese adrese savai organizācijai. Jūs varat izvēlēties izmantot vispārējo eAdrese vai izveidot īpašu apakš-eAdrese tieši e-rēķiniem. Pēc šī soļa iesniedziet pieteikumu, lai pilnvarotu savu e-rēķinu operatoru, Telema, sūtīt un saņemt jūsu e-rēķinus caur eAdrese sistēmu. Tas nodrošina pilnīgu atbilstību un sagatavo jūsu uzņēmumu vienkāršai e-rēķinu apmaiņai.
Pieteikuma iesniegšana
Kad eAdrese adrese ir izveidota, Jums jāiesniedz pieteikums, lai pilnvarotu Telema sūtīt un saņemt e-rēķinus Jūsu vārdā caur eAdrese.
- Sagatavošana: Telema var sagatavot pieteikuma veidlapu Jūsu vietā.
- Paraksti: Gan jūsu uzņēmumam, gan Telema jāparaksta pieteikums.
- Apstrādes laiks: Pieteikumus apstrādā Valsts digitālās attīstības aģentūra, un tas var aizņemt līdz divām nedēļām.
“Any-to-Any” konversijas priekšrocības
Telema atbalsta e-rēķinu apmaiņu, izmantojot “any-to-any” konversijas principu:
- Telema pārvērš jūsu esošo rēķinu formātu (piem., CSV, EDIFACT, ECOD, Igaunijas e-rēķinu formāts, PEPPOL) nepieciešamajā formātā saņēmējam vai kanālam (UBL).
- Ja valdība ievieš jaunu standartu, Telema integrē to sistēmā, neprasot izmaiņas jūsu ERP.
Ko saka Eiropas likumdošana par e-rēķiniem
- UBL formāta prasība: E-rēķini, kas nosūtīti UBL formātā, ir jāpieņem saņēmējam. Ja jūsu ERP neatbalsta UBL, Telema var bez problēmām pārvērst UBL rēķinus jūsu vēlamajā formātā.
- Citu formātu noraidīšana: Uzņēmumi, kas saņem e-rēķinus UBL formātā, var noraidīt rēķinus citos formātos, ja vien ar partneriem nav vienošanās par alternatīvu. Telema nodrošina, ka visi citi formāti tiek pārvērsti UBL formātā, nodrošinot atbilstību.
- Elastība ar citiem formātiem: E-rēķini citos formātos (piem., EDIFACT, iDOC) ir tikpat derīgi, ja abas puses ir vienojušās. Telema veic nepieciešamās konversijas, nodrošinot vienmērīgu saziņu neatkarīgi no formāta.
Kāpēc izvairīties no XML rēķiniem e-pastā?
Lai gan Latvijas valdība pieļauj XML rēķinu sūtīšanu e-pastā, Telema neiesaka šo praksi. Lasīt vairāk šeit.
- E-pasts nav ne drošs, ne uzticams jutīgu biznesa datu pārraidīšanai.
- Telema risinājumi nodrošina drošu, atbilstošu un vienmērīgu e-rēķinu apmaiņu, pasargājot jūsu informāciju un uzlabojot darbības efektivitāti.
Kā e-rēķini pārvietojas Latvijā
Latvijā lielākā daļa e-rēķinu tiek apmainīti, izmantojot operatoru tīklus, piemēram, Telema un UnifiedPost, pateicoties izveidotajām viesabonēšanas savienojumiem. Attiecībā uz eAdrese, Telema var nodrošināt gan e-rēķinu sūtīšanu, gan saņemšanu pēc pieteikuma apstiprināšanas.
Galvenās atšķirības: E-rēķins pret EDI rēķinu
Galvenā atšķirība ir tajā, kā rēķini tiek adresēti:
- EDI rēķini: Adresēti konkrētai vietai, piemēram, noliktavai vai veikalam.
- E-rēķini: Vienmēr adresēti juridiskajai personai.
Lasīt vairāk par atšķirībām šeit.
Telema padara e-rēķinu apmaiņu Latvijā vienkāršu, drošu un pilnīgi atbilstošu. Ja jums ir jautājumi par to, kā sākt, vai nepieciešama palīdzība ar eAdrese, sazinieties ar mums jau šodien!