E-rēķinu aprite Igaunijā: dažos mēnešos sūtītāju skaits sasniedzis 50 000, kas veido 96% no rēķinu kopējā apjoma

E-rēķini, Jaunumi

E-rēķinu aprite  Igaunijā: dažos mēnešos sūtītāju skaits sasniedzis 50 000, kas veido 96% no rēķinu kopējā apjoma

2019. gada decembrī Igaunijas publiskais sektors ziņoja, ka vairāk kā 96% no saņemtajiem iepirkumu rēķiniem ir saņemti kā e-rēķini. Ar to domāti īsti e-rēķini, nevis epastā saņemti PDF dokumenti. Elektronisko rēķinu sūtītāju skaits ir audzis no 8 000 gada sākumā līdz 50 000 2019. gada nogalē.

Kopš 2019. gada 1. jūlija e-rēķinu sūtīšana Igaunijas publiskajā sektorā ir bijusi obligāta. Tas ir galvenais iemesls, kādēļ uzņēmumu skaits, kas var nosūtīt e-rēķinus, 2019.gadā pieauga tik strauji.

Mareks Ilvess no Igaunijas Valsts Dalīto pakalpojumu centra komentē: “Mēs esam priecīgi, ka e-rēķinu sūtīšana no 2019. gada 1. jūlija beidzot irobligāta. Mazliet vairāk kā pāris mēnešu laikā mēs esam sasnieguši situāciju, kur 90% no visiem iepirkumu rēķiniem ir e-rēķini. Decembrī e-rēķinu apjoms sasniedza 96%.” Daudzās valstīs valsts sektora vadītā iniciatīva noved pie daudz plašākas e-rēķinu izmantošanas arī B2B sektorā. M.Ilvess piebilst: “Mums ir iemesls ticēt, ka valsts iniciatīva dos ieguvumus un izmaksu samazināšanos ne tikai valsts sektorā, bet izplatīsies arī privātajā sektorā. Galu galā, ja uzņēmumam ir e-rēķinu sūtīšanas iespējas, kādēļ gan nesūtīt e-rēķinus pēc iespējas vairāk biznesa partneriem.”

Hele Hammer, Telema direktore, uzrunā privātā sektora grāmatvežus: “Pēc valdības iniciatīvas realizēšanas, šobrīd pietiek ar to, ka palūdzat saviem piegādātājiem sūtīt e-rēķinus. Ja jūs to vēl neesat darījuši, kādēļ neieplānot šo kampaņu ar jūsu pašu piegādātājiem tuvāko mēnešu laikā? ”

Igaunija noteica e-rēķinus kā obligātus valsts sektorā (B2G) no 2019. gada jūlija. Lietuvā tas tika izdarīts jau 2017. gada jūlijā. Latvija e-rēķinu ieviešanu ir noteikusi no 2020. gada 31. marta. Interesanti piebilst, ka Itālija padarīja e-rēķinus par obligātiem ne tikai B2G sektorā (2014), bet arī B2B un B2C sektorā (2019).